Własne letnie kino: jak urządzić niezapomniany pokaz w domu lub ogrodzie?

Długie i ciepłe wieczory zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W czasie wakacji nic nie stoi na przeszkodzie, żeby „w plenerze” oglądać także ulubione filmy. Do zorganizowania własnego letniego kina wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, właściwy projektor i oczywiście odpowiedni tytuł, który zechcemy zaprezentować zaproszonej na pokaz publiczności.

W plenerze, ale komfortowo

Pierwszym krokiem jest wybór właściwego miejsca, w którym odbędzie się seans. Powinno być ono na tyle duże, aby pomieścić projektor i miejsca do siedzenia dla gości. Plenerową „salą kinową” z powodzeniem mogą stać się ogród, taras, balkon, a po otwarciu drzwi nawet… garaż. Obraz może być wyświetlany na specjalnym ekranie lub jednokolorowej ścianie (dobre projektory oferują predefiniowane ustawienia dla teł o różnych barwach).

Warto zadbać o to, aby w miarę możliwości do miejsca, w którym zorganizujemy pokaz, nie docierało niechciane światło np. z ulicznych latarni. Podobnie jak w prawdziwym kinie, filmy najlepiej ogląda się w ciemności.

Projektor to podstawa

Udane kino plenerowe musi odznaczać się dobrą jakością obrazu. W tym celu dobrze jest postawić na markowy sprzęt, który zapewni wysoką rozdzielczość, odpowiednią jasność i właściwe odwzorowanie kolorów.

Wybierając projektor, należy sprawdzić, czy jego lampa ma przynajmniej 3200 ANSI lumenów. Tylko wtedy wyświetlany obraz będzie wyraźny, a barwy odpowiednio nasycone – i to także w niesprzyjających projekcji warunkach, np. w czasie pełni księżyca.

Bardzo ważną kwestią jest także rozdzielczość. Im jest większa, tym ostrzejszy ujrzymy obraz. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, w której filmy oglądać będziemy na znacznie większym ekranie niż ten telewizyjny. Rozdzielczość FullHD (1080p) to obecnie absolutne minimum. Gwałtownie rosnąca liczba treści produkowanych w 4K i HDR to tylko jeden z powodów, dla których warto rozważyć projektor, który wspiera ten standard, np. Optoma UHD35x.

Kontrast, czyli różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym elementem wyświetlanego obrazu, to kolejny aspekt wyróżniający dobry projektor. Wyższy kontrast zapewnia głębsze czernie i bardziej dynamiczne kolory. Do kina letniego powinien mieć on wartość co najmniej 10 000:1.

Dla wielu użytkowników niezwykle istotny będzie rodzaj rzutu. Nie wszyscy mają warunki pozwalające na umieszczenie projektora w odległości kilku metrów od ściany lub ekranu. Z pomocą przychodzą urządzenia typu short-throw i ultra-short throw, jak  Optoma L1. Umożliwiają one wyświetlenie obrazu o przekątnej aż 100 cali z nawet 30 centymetrów.

Warto zwrócić uwagę również na to, jakie złącza posiada projektor. Podstawa to przynajmniej jedno złącze HDMI, które pozwoli podłączyć do niego większość rodzajów urządzeń źródeł obrazu, takich jak laptopy, odtwarzacz DVD/Blu-ray czy konsole do gier. Dodatkowe gniazda pozwolą na podłączenie np. soundbara lub zestawu kina domowego.

Należy przy tym zaznaczyć, że projektor do kina letniego nie musi mieć rozmiarów rzutnika z profesjonalnej sali projekcyjnej. Wspomniane wyżej rozwiązania oferują kompaktowe urządzenia ważące mniej niż 3 kilogramy, takie jak Optoma HD146X czy Optoma GT1080e.

Magia kina

Seans w plenerze stanie się naprawdę niezapomnianym przeżyciem, jeśli zadbamy o kilka dodatkowych elementów. Goście z pewnością docenią to, że przygotowano dla nich wygodne miejsce do siedzenia oraz przekąski. Standardem jest oczywiście popcorn, ale można pokusić się o przygotowanie dania nawiązującego do wyświetlanego filmu. Nie wolno zapomnieć o dobrze schłodzonych napojach.

Niepowtarzalnego klimatu projekcji mogą nadać również delikatne oświetlenie takie jak lampiony lub elementy wystroju pokroju girland albo wyeksponowanych plakatów filmowych.

Pozostaje tylko wybrać odpowiedni film i cieszyć się prawdziwą magią własnego, letniego kina!

Więcej informacji nt. urządzeń wspomnianych w artykule:

 

Dystrybutorzy produktów marki Optoma w Polsce:

– AB S.A.

– Exclusive Networks Poland S.A.

– ALSO Polska sp. z o.o.

 

Źródło: Informacje prasowe